Здравствуйте! Помогите пожалуйста с английским. Раскройте скобки, употребляя глаголы в Present или Past Simple и переведите. 1. My friend (to know) Spanish very... - вопрос №1382138

well. 2. Who (to ring) you up an hour ago? 3. He (to live) on the third floor. 4. It (to take) you long to find his house yesterday? 5. When your lessons (to be) over on Monday? 6. I (to have) dinner with my family yesterday. 7. Her friends (to be) ready at five o clock. 8. One of her brohers (to make) a tour of Europe last summer. 9. Queen Elizabeth II (to be) born in 1926. She (to become) Queen of England in 1952. 10. You always (to get) up at seven o clock? — No, sometimes I (to get) up at half past seven.

Лучший ответ по мнению автора

Здравствуйте, Маргарита!

1. My friend knows Spanish very well. 2. Who rang you up an hour ago? 3. He lives on the third floor. 4. Did it take you long to find his house yesterday? 5. When are your lessons over on Monday? 6. I had dinner with my family yesterday. 7. Her friends were ready at five o'clock. 8. One of her brothers made a tour of Europe last summer. 9. Queen Elizabeth II was born in 1926. She became Queen of England in 1952. 10. Do you always get up at seven o clock? — No, sometimes I get up at half past seven.

1. Мой друг очень хорошо знает испанский язык.
2. Кто тебе звонил час назад?
3. Он живет на третьем этаже.
4. Долго ли ты вчера искала его дом? (Много ли времени у тебя вчера ушло на то, чтобы отыскать его дом?)
5. Когда обычно заканчиваются твои занятия в понедельник?
6. Вчера я обедала (ужинала) со своей семьей.
7. Ее друзья были уже готовы в 17:00.
8. Один из ее братьев прошлым летом совершил тур по Европе.
9. Королева Елизавета II родилась в 1926 году. Королевой Великобритании она стала в 1952.
10. Ты всегда просыпаешься в 7 утра? — Нет, иногда и в половине восьмого.