Помогите раскрыть скобки и вставить пропущенные слова - вопрос №1422547

If I _____ (be) rich, I _____ (travel) round the world. First I _____ (go) to Canada, then I _____ (go) to New York.
If he _____ (work) harder, he _____ (have) more money.
I _____ (go) to work, if I _____ (feel) better, but I feel terrible.
If I _____ (can) speak perfect English, I _____ (not be) in this classroom.
What _____ you _____ (do) if a stranger _____ (give) you 1 million pounds?

Лучший ответ по мнению автора

Добрый вечер!

1. If I was rich, I would travel around the world. First, I would do to Canada, then I would go to New York.
2. If he worked harder, he would have more money.
3. I would go to work, if I felt better, but I felt terrible.
4. If I could speak perfect English, I was not in this classroom.
5. What would you do if a stranger gave you 1 million pounds?

Это условные предложения. Если нужны пояснения, как они строятся, обращайтесь. Надеюсь, что помогла -)