Расшифруйте следующий текст: XHP'T THP PWH HYITPHOJH-KL-DKC ITTFH VTICH LKE V XVPHE NKXFBH, VOC ZFTP TPIUFXVPH PWVP IO TKBH AVR, THXL-EHUXIJVPIOD... - вопрос №1715229

KEDVOITBT JVBH IOPK HYITPHOJH KO PWIT UXVOHP VOC IBBHCIVPHXR GHDVO PERIOD PK DHP EIC KL HVJW KPWHE, HIPWHE GR TUVBBIOD PWHIE HONIEKOBHOPT AIPW EKFDW JKUIHT KL PWHBTHXNHT, KE GR BKEH CIEHJP BHVOT AWIJW WVECXR OHHC PK GH GHXVGKEHC. BKTP KL PWHB LVIXHC, VOC PWHIE DHOHPIJ XHDVJR AVT HEVTHC LEKB PWH FOINHETH LKEHNHE, GFP V LHA LKFOC TKBH AVR PK TFENINH VOC PK UEKUVDVPH. VLPHE VGKFP PWEHH GIXXIKO RHVET KL PWIT TKBHPIBHT SVOR, LEHQFHOPXR PHCIKFT LFDFH KL JVEOVXIPR VOC JVEOVDH, DKCLEHR AVPHEWKFTH IN AVT GKEO, IO BFECK, TKFPW CVMKPV, PK GXVOJWH, PWH AILH KL V JKODEHDVPIKOVX UEHVJWHE OVBHC GFORVO AVPHEWKFTH. XIMH HNHER KPWHE JEHVPFEH KO PWH LVJH KL PWH HVEPW, DKCLEHR AVT, GR GIEPWEIDWP, V TPFUHOCKFT GVCVTT, VXGHIP IO PWH TKBHAWVP OVEEKA PHJWOIJVX THOTH PWVP WH JKFXC PEVJH WIT VOJHTPER GVJM FU V XKOD XIOH KL TXIDWPXR XHTT WIDWXR HNKXNHC TPFUHOCKFT GVCVTTHT PK PWVP LIETP THXL-EHUXIJVPIOD DISBK-AWIJW, DINHO PWH OFBGHE VOC NVEIHPR KL IPT CHTJHOCVOPT, BIDWP ZFTPILIVGXR GH CHTJEIGHC VT PWH BKTP TPFUHOCKFT GVCVTT KL VXX PIBH.HNHERKOH VOC HNHERPWIOD PWVP AVTO'P V TPFUHOCKFT GVCVTT AVT CHVC.

Здравствуйте
LET'S SET THE EXISTENCE OF GOD ISSUE ASIDE FOR A LATER VOLUME AND JUST STIPULATE THAT IN SOME WAY SELF REPLICATING ORGANISMS CAME INTO EXISTENCE ON THIS PLANET AND IMMEDIATELY BEGAN TRYING TO GET RID OF EACH OTHER EITHER BY SPAMMING THEIR ENVIRONMENTS WITH ROUGH COPIES OF THEMSELVES OR BY MORE DIRECT MEANS WHICH HARDLY NEED TO BE BELABORED MOST OF THEM FAILED AND THEIR GENETIC LEGACY WAS ERASED FROM THE UNIVERSE FOREVER BUT A FEW FOUND SOME WAY TO SURVIVE AND TO PROPAGATE AFTER ABOUT THREE BILLION YEARS OF THIS SOMETIMES ZANY FREQUENTLY TEDIOUS FUGUE OF CARNALITY AND CARNAGE GODFREY WATERHOUSE IV WAS BORN IN MURDO SOUTH DAKOTA TO BLANCHE THE WIFE OF A CONGREGATIONAL PREACHER NAMED BUNYAN WATERHOUSE LIKE EVERY OTHER CREATURE ON THE FACE OF THE EARTH GODFREY WAS BY BIRTHRIGHT A STUPENDOUS BADASS ALBEIT IN THE SOMEWHAT NARROW TECHNICAL SENSE THAT HE COULD TRACE HIS ANCESTRY BACK UP A LONG LINE OF SLIGHTLY LESS HIGHLY EVOLVED STUPENDOUS BADASSES TO THAT FIRST SELF REPLICATING GIZMO WHICH GIVEN THE NUMBER AND VARIETY OF ITS DESCENDANTS MIGHT JUSTIFIABLY BE DESCRIBED AS THE MOST STUPENDOUS BADASS OF ALL TIME EVERYONE AND EVERYTHING THAT WASN'T A STUPENDOUS BADASS WAS DEAD.

©  Cryptonomicon, автор Neal Stephenson (см. оригинальный текст, параграф «Barrens»)