Здравствуйте, в материнской плате P7H55-M стоят 2 оперативы на 2 гига каждая, стало не хватать оперативной памяти, можно ли поставить в дополнение к - вопрос №2387180

Оперативная память

Лучший ответ по мнению автора

Здравствуйте.
Да можно. Подходит такая память
4 x DIMM, 16 GB, DDR3 1600/2200(O.C.)*/1800/1866/2133/1333/1066 Non-ECC,Un-buffered Memory
Dual Channel memory architecture
Supports Intel® Extreme Memory Profile (XMP)
*Hyper DIMM support is subject to the physical characteristics of individual CPUs. Some hyper DIMMs only support one DIMM per channel. Please refer to Memory QVL for details.
** To reach DDR3 2200 MHz, you are required to use with Intel Core i7/Core i5 CPU without iGPU and install a discrete graphics card.
www.asus.com/ru/Motherboards/P7H55M/specifications/