С английским худо. Помогите, пожалуйста. Ответьте на вопросы по тексту: - вопрос №3300502

The University of Oxford is a collection of colleges. Some of these colleges were founded hundreds of years ago. The University is only an administrative centre which arranges lectures for all the students of the colleges, holds examinations and gives degrees. Every college has students of all kinds; it has its medical students, its engineers, its art students, etc. The Tutorial system is one of the ways in which Oxford and Cambridge differ from all other English universities. Every student has a tutor who plans his work. Each week some students come to see him and he discusses with them the work which they have done. This system has some advantages, but has often operated against progressive thinking in British universities because many tutors are reactionary and they try to have a great social and political influence on their students. Other English universities called «modern» or «provincial»1 are located in large centres of industry.There are no tutorial systems there. These universities rely on lectures.

Вопросы:

1. Выпишите из текста предложные конструкции с предлогом of и переведите их на русский язык. Замените существительные с предлогом of существительными в притяжательном падеже.

2. Выпишите из текста прилагательные и наречия, переведите их на русский язык и образуйте степени сравнения.

3. Найдите в тексте и переведите на русский язык предложения, в которых употреблены местоимения. Укажите, к какой группе они относятся (личные, притяжательные, указательные, вопросительные, относительные).

4. Выпишите из текста все неправильные глаголы, запишите их основные формы и переведите их на русский язык.

5. Выпишите из текста предложения в Ргesent Simple и пере ведите их на русский язык. Напишите эти предложения в вопроси тельной и отрицательной формах.

6. Выпишите из текста предложения в Рast или Future Simple и переведите их на русский язык. Напишите эти предложения в вопросительной и отрицательной формах.

7. Поставьте глагол-сказуемое одного предложения из текста во все временные формы группы Simple в страдательном залоге, про изведя все необходимые смысловые изменения.

Ответы

Мария, напишите мне в личные сообщения. Я выполнила Вашу контрольную работу.