нужна помощь с кодом, там найти ошибки! - вопрос №4049096

<html>

<head>

<title>Files manager</title>

</head>

<body>

<table border=0 width=80% align=center>

<?PHP

if ($_POST[«Upload»])

{

print("<tr><td colspan=4 align=center>Uploaded file: $File_name</td></tr>");

print("<tr><td colspan=4 align=center>File size: $File_size</td></tr>");

if (copy($File,«USERS/$File_name»))

{

print("<tr><td colspan=4 align=center>Your file:$File_name, successfully uploaded</td></tr>");

}

else

{

print(«Upload was not success»);

}

unlink($File);

print("<tr><td colspan=4> </td></tr>");

}

if ($Delete)

{

for($i=0;$i<count($Delete);$i++)

{

if ($Delete[$i]==$Rename[$i])

{ print("<center>It is impossible to delete and rename file in the same time</center>");}

else

{

if (unlink(«USERS/$Delete[$i]»))

{

print("<tr><td colspan=4 align=center> Your file, $Delete[$i], was deleted</td></tr>");

}

else

{

print("<tr><td colspan=4 align=center> Your file, $Delete[$i], cannot be deleted</td></tr>");

}

print("<tr><td colspan=4 align=center> </td></tr>");

}

if ($Rename)

{

for($i=0;$i<count($Rename);$i++)

{

if ($Delete[$i]==$Rename[$i])

{}

else

{

$OldName=«USERS/».$Rename[$i];

$Newfile=$Rename[$i];

$New=«USERS/».$NewName[$Newfile];

if (rename("$OldName","$New"))

{

print("<tr><td colspan=4 align=center> Your file, $Rename[$i], was renamed in $NewName[$Newfile]</td></tr>");

}

else

{

print("<tr><td colspan=4 align=center> Your file, $Rename[$i], cannot be renamed</td></tr>");

}

print("<tr><td colspan=4 align=center> </td></tr>");

}

print("<form action=\«files.php\» method=post enctype=\«multipart/form-data\»>\n");

print("<tr><td><b>File name</b></td>

<td><b>File size</b></td>

<td><b>Delete</b></td>

<td><b>Rename (Enter new name in the box)</b></td></tr>");

$Open=opendir(«USERS»);

while ($Files=readdir($Open))

{

$FileName=«USERS/».$Files;

if (is_file($FileName))

{

$Size=filesize($FileName);

print("<tr><td>$Files</td>

<td>$Size</td>

<td><input type=checkbox name=\«Delete[]\» value=\"$Files\"</td>

<td><input type=checkbox name=\«Rename[]\» value=\"$Files\">

<input type=text name=\«NewName[$Files]\»></td></tr>\n");

}

closedir($Open);

print("<tr><td colspan=4 align=center> </td></tr>");

print("<tr><td colspan=4 align=center>

<input type=checkbox name=\«Upload\» value=\«yes\»>Upload file<br>

<input type=file name=\«File\» size=20><br>

<input type=submit name=\«Submit\» value=\«ok\»></td></tr>");

print("</form>");

?>

</table>

</body> </html>

1 ответ

Ответы

Могу помочь, но если пришлёте код нормально, здесь невозможно читать нормально