Помогите разобрать задачу по условным предложениям, не получается определить тип. If I had less work, I _____ much better. (feel) What would you - вопрос №4528662

have done if your friends _____ a lottery? (win) If you _____ one thing in the world, what would you do? (can/change) You still get tanned even if it _____ cloudy. (be) If we _____ the planet so badly, our descendants will still have chance to live. (not/pollute) If there is a nice movie on the TV tonight, we _____ in. (stay) If grandfather had learnt Japanese, he _____ with us. (move) I don’t mind if people _____ lies about me. (tell) If a person is allergic, this type of medicine _____ for him. (not/be) If Bill had tried harder, he _____ much more. (achieve)

Ответы

Здравствуйте, уважаемый Станислав!
Вам необходимо разобраться в 3 типах английских условных предложений.
Вот самая базовая информация по каждому из них:
1-й типБудущее (иногда — Настоящее) время:
If + подлежащее + Present Simpe                  , подлежащее + will/can/may + infinitive
If      grandfather           learns          Japanese,         he                    will               move   with us.
(Если дедушка будет изучать японский язык, он переедет вместе с нами.)
2-й тип - Настоящее (иногда — Будущее) время:
If + подлежащее + Past Simpe (ed/V2)                , подлежащее + would/could/might + infinitive
If      grandfather           learnt                 Japanese,         he                 would                      move   with us.
(Если бы дедушка (сейчас) изучал японский язык, он переехал бы / мог бы переехать вместе с нами.)
3-й типПрошедшее время
If + подлежащее + Past Perfect (had+ed/V3)                , подлежащее + would/could/might + have ed/V3
If      grandfather        had learnt                      Japanese,         he                 would                    have   moved with us.

(Если бы дедушка (раньше) изучал японский язык, он переехал бы / смог бы переехать вместе с нами)

Разумеется, эта тема гораздо глубже, однако приведённой информации Вам должно хватить для выполнения данного задания.
Удачи!