Пожалуйста помогите! Английский - вопрос №4531263

1. The sentence is grammatically wrong.Correct it.
There are some good news: our national football team has just won an important match!
Выберите один ответ:
а) There is some good news: our national football team has just won an important match!
б) There is some good new: our national football team has just won an important match!
в) There some good news: our national football team has just won an important match!
2. Find the sentences in which present perfect passive is used.
Выберите один ответ:
а) Я знал, что Джона всегда уважали.
б) Ром объяснил, что много времени было потрачено зря.
в) Джулия согласилась, что ей дали разумный совет.
г) Для нашего проекта получено много новых сведений.

Лучший ответ по мнению автора

1. вариант а)
2. вариант г)