СРОЧНО помогите с заданием по английскому языку Complete the questions with question words. a) '________ were you born ?' 'in 1986.' b) '________ - вопрос №4648945

did the journey take ?' 'About two hours.' c) ________ colour do you prefer: red or green? d) '________ is that young woman ?' 'That's my sister!' e) '________ did you get here today?' 'I walked.' f) '_________ music do you like ?' 'R & B. How about you?' g) _________ does this word mean? h) '_________ do you live? 'In Beijing.' i) '__________ colour are his eyes ?' 'Blue.' j) '__________ did you come here this evening ?' 'Because I wanted to talk to you.' k) '__________ do you go to the gym?' 'Every day.' l) '___________ children does he have?' 'Three, I think.'
Вопрос задан анонимно
1 ответ

Ответы

a) When
b) How long?
с) Which
d) Who
e) How
f) What
g) What
h) Where
i) What
j) Why
k) How often
l) How many