поставить к данным предложениям общий, специальный , альтернативный и разделительный вопросы: 1. Tourists today are always looking for new destinations. 2. A lot of young people go backpacking around - вопрос №5168153

the world after they finish their education.
1 ответ

Ответы

  1. Общий вопрос: Are tourists today always looking for new destinations?
  2. Специальный вопрос: What do a lot of young people do after they finish their education?
  3. Альтернативный вопрос: Do tourists today look for new destinations or stick to familiar ones?
  4. Разделительный вопрос: Are tourists today looking for new destinations, or are they content with their usual choices?

Михаил Александров