Поставьте глаголы, данные в скобках, в Past Indefinite Tense - вопрос №555733

Поставьте глаголы, данные в скобках, в Past Indefinite Tense: He (to make) great contributions in economics. He (to write) an extraordinary work and (to publish) it in 1776. He (to become) the founder of political economy. I (to read) something about this scientist at school in Russian.

Ответы

made

wrote

published

became

read [red]