переведите пожалуйста тексты! - вопрос №617100

Everybody must know how to give the first aid. The first aid saves many lives. The first aid is the help which you give to an injured person. You must know different methods of helping in accident.

When you falt on your knee you get a bruise on it. The bruised place looks red and swollen at first. If there isa scratch on your knee put iodine on it. If your knee hurts you very much, take some cloth, wet it in cold water and put on the bruise. It will relieve the pain.

Stop the bleeding as soon as possible. The simple method is to put clean cloth or a pad of sterile gaure over the wound and fasten it tightly. If the bleeding is from an arm of leg raise the limb.In severe cases doctors make blood transfusion.

Лучший ответ по мнению автора

Каждый должен знать как оказать первую помощь. первая помощь спасает много жизней. первая помощь это помощь которую оказывают пострадавшему человеку. ты должен знать различные методы помощи при авариях.

когда ты падаешь на колени, ты получаешь синяк. Место синяка выглядит красным и припухшим сначала. Если есть ссадина на твоем колене нужно обработать йодом. Если твое колено болит очень сильно, нужно взять тряпку, смочить холодной водой и положитб на синяк. это избавит от боли.

Остановить кровотечение как можно быстрее. Простой метод — положить материю или положить стерильную подушечку на рану и быстро закрепить ее. Если кровотечение идет из руки или ноги поднимите конечность. В тяжелых случаях доктора сделают переливание крови.