найти герундий и перевести на русский - вопрос №671771

1. Flying from Moscow to Magadan takes eight hours.2. I am proud of being a citizen of Russia.3. I enjoyed travelling through Russia last summer.

Ответы

Герундии: Flying, being, travelling. Полет из М в М занимает 8 часов. 2. Я горжусь тем, что являюсь гражданином России. 3. Мне понравилось путешествие по России прошлым летом.