Здравствуйте, Уважаемые эксперты.Помогите перевести на английский!!! - вопрос №135888

Говорят, что бросать свою страну непатриотично, а я и не собираюсь уезжать отсюда насовсем: я просто хочу посмотреть мир. Ведь где-то у людей совсем другая жизнь, и у них можно научиться множеству полезных вещей, которые потом я смогу использовать в своей работе и бизнесе. А потому мне нужен медиатор, посредник между мной и людьми – это язык. Мои возможности сразустанут шире в разы. подробнее

Вопрос задан анонимно
2 ответа

Лучший ответ по мнению автора

They say, it is unpatriotic to leave your own country, and I am not going to leave it fo good: I just want to see the world. Because in some places, people have quite a different life, one can learn a lot of useful things from them, which I subsequently would be able to use in my work and business. Therefore, I need a mediator, an intermediary between people and me — the language. My possibilities would at once become several times larger.

Лучший ответ по мнению автора

Другие ответы

To leave (desert) your country is unpatriotic, they say, but I'm not going to leave it forever: I just want to see the world. As people's life is quite different somewhere, and I can learn a lot of useful things from them which I'll be able to use in my work and business afterwards. Thtat's why I need a mediator, an intermediary between people and me — a language. My opportunities will widen (rise / increase) manyfold at once. либо I'll be provided with ample opportunity at once.

PS: небольшое отличие от русской грамматики. В английском предложение лучше с as в значении союза «ведь» не начинать. Поэтому стоит поставить перед ним запятую и продолжить.

Например, так: To leave (desert) your country is unpatriotic, they say, but I'm not going to leave it forever. I just want to see the world, as people's life is quite different somewhere… и т.д.