Английский - вопрос №158727

Нужа помощь, плиизз.! Тест по-английскому...

1. Have you got (some/any) time free on wednesday afternoon?
2. There is (something/anything) strange about the way Pete is acting today.
3. Nobody can find out (something/anything) about when the exams will be.
4. Is there (something/anything) we shoild bring to the meeting?
5. (some/any) of Laura's friends were at the party last night.
6. Shall I bring you (something/anything)to read while you wait?
7. i had three sets of house keys and I can't find (some/any) of them now.
8. Hardly (some/any) of the smaller cars have enough leg room for Jill.
9. Do you know if (some /any) of the Morrises are coming on Sunday?
10. Can I get you (some/any) coffee? I've just made (some/any).

Вопрос задан анонимно
3 ответа

Лучший ответ по мнению автора

1. any

2. something

3. anything

4. здесь оба варианта возможны

5. some

6. something

7. any

8. any

9. any

10. some, some

Лучший ответ по мнению автора

Другие ответы

Еще в первом исправьте: Wednesday. Дни недели в английском пишутся с заглавной буквы.

В 4 опечатка: should

4. is there is anything… потому что в вопросах всегда используется anything