решить гдз по англ,языку,правильные глаголы писать в скобках след. слова meet take write be do sing see buy go ride find give throw hide - вопрос №1854800

say spend choose send have get come eat cut teel think
1 ответ

Ответы

Здравствуйте
Неправильные глаголы: Meet (meet – met – met)take (take – took – taken)write (write – wrote – written)be (be – was/were – been)do (do – did – done)sing (sing – sang – sung)see (see- saw – seen)buy (buy – bought – bought)go (go – went – gone)ride (ride – rode – ridden)find (find – found – found)give (give – gave – given)throw (throw – threw – thrown)hide (hide – hid – hidden)say (say – said – said)spend (spend – spent – spent)choose (choose – chose – chosen)send (send – sent – sent)have (have – had – had)get (get – got – got)come (come – came – come)eat (eat – ate – eaten)cut (cut – cut – cut)tell (tell – told – told)think (think – thought – thought)