Переведи пожалуйста. - вопрос №236273

По выходным мы собираемся всей семьей на ужин. Бабушка готовит вкусную еду. Мама накрывает на стол. <br />Иногда мы приглашаем родственникрв к нам на ужин. Мы любим вместе собирается за большим столом.<br />Мы рассказываем друг другу новости, обсуждаем все важные проблемы и события, произошедшие за тот или иной день.<br />За ужином мы смотрим телевизор, обсуждаем новости. Каждый раз бабушка готовит намеду по новым рецептам.<br />Нашы семейные ужины — это наша семейная традиция. Это всегда праздник, это всегда повод пообщаться всем вместе. P.S пожалуйста переведите нормально, а не с google, promt.

Лучший ответ по мнению автора

At weekends we meet the whole family at dinner. <br Grandma cooks delicious meals<br Mother puts dishes on the dining table. <br Sometimes we invite our relatives to a dinner. <br We like to be together at a big table. <br We talk each other about our news, discuss all important problems and events, <br happened on that or other day. We look TV during a dinner and discuss news. <br Every time grandma cooks from a new recipe. <br Our family dinners is our family tradition. <br It's always an event, a reason to contact all together. <br <br Пожалуйста, оцените мой труд.<br <br
Лучший ответ по мнению автора

Другие ответы

At weekends our family gets together for dinner. Granny cooks tasty food. Mum lays the table. Sometimes we invite relatives to our dinner. We like to sit together at the big table. We tell each other news, discuss all important issues and events which have taken place on one or another day. During dinner we watch TV and talk over the news program. Every time Granny cooks meals using new recipes. Our dinners have become a family tradition. It's always a holiday and an occasion to communicate with each other.

Оцените, пожалуйста, ответ. Удачи!