Перевод - вопрос №725501

Добрый день, переведите, пожалуйста, отрывок текста: Always one to get his head turned by a pretty face, I slipped into watching her instead of the scene before us. It was a shame the coat hid her figure, but her high cheekbones and strong square jaw promised a work of art. Her hair was probably long, but it was bound upin a loose herringbone braid, and rolled into a bun at the nape of her neck. The locks that she kept shoving behind her ears had already slipped from the braid.

Дополнение автора от 17.08.13 19:21:12

Нужен художественный перевод)

Ответы

Вам художественный или дословный? Пишите в чат, переведу!

Обычно все оборачиваются на хорошенькое личико, я скользнул взглядом ...