choose sentences with the predicate in passive voice and translate them - вопрос №1292916

1.Only during the last half-century accounting hes been accepted as a profession .2 Many accountants have the same educational background as accountants in public accounting .3 Has the company had satisfactory income? 4. Assets have been defined as the economic resources of the business.5 Once a theory has been formulated, it mast be tested and then accepted .6 Accounting has been called hte language of business.

Лучший ответ по мнению автора

1,4,5.
Лучший ответ по мнению автора

Другие ответы

Здравствуйте, Наталья Александровна.

Пассивные формы предикативов находятся в 1, 4, 5 и 6 предложениях. (Для удобства я отметила их жирным шрифтом.)

1. Only during the last half-century accounting has been accepted as a profession. (Только за последние пятьдесят лет бухгалтерский учет стали признавать профессией.)

2. Many accountants have the same educational background as accountants in public accounting. (Многие бухгалтера располагают тем же уровнем образования, что и специалисты, занятые в независимой аудиторской деятельности.)

3. Has the company had satisfactory income? (Достаточным ли оказался доход у рассматриваемой организации?)

4. Assets have been defined as the economic resources of the business. (Активы определены как факторы производства, необходимые для ведения данного вида бизнеса.)

5.Once a theory has been formulated, it must be tested and then accepted. (После того, как теория сформулирована, ее должны проверить и лишь затем принять.)

6. Accounting has been called the language of business. (Бухгалтерский учет называют языком бизнеса.)