Здравствуйте! Помогите пожалуйста решить задание по английскому языку Замените пропуски соответствующей формой глагола "to be" 1. my friends...my... - вопрос №1296934

colleagues. 2. this computer...rather cheap. 3. her grandparents...pensioners. 4. I...hungry and thirsty. 5. she...energetic and full of ideas.

Лучший ответ по мнению автора

Здравствуйте, Маргарита.

1. My friends are my colleagues.

2. This computer is rather cheap.

3. Her grandparents are pensioners.

4. I am hungry and thirsty.

5. She is energetic and full of ideas.