Здравствуйте! Помогите пожалуйста решить задание по английскому языку Заполните пропуски существительными в форме единственного и множественного... - вопрос №1296951

числа: 1. The nev___are very comfortable. (an arm-chair) 2. His___is too short.(a letter) 3. All my friends are good___.(a sportsman) 4. I always take one___and two___in this cafe. (coffee, a sandwich) 5. His sisters are good-looking young___. (a woman)

Лучший ответ по мнению автора

Здравствуйте, Маргарита.

1. The new arm-chairs are very comfortable.
2. His letter is too short.
3. All my friends are good sportsmen.
4. I always take one coffee and two sandwiches in this cafe.
5. His sisters are good-looking young women.