Здравствуйте! Помогите пожалуйста решить задание по английскому языку Перевести отрывок и задать к нему 4 вопроса. Hobbies differ like tastes. If you... - вопрос №1297123

have chosen a hobby according to your character and taste you are lucky because your life becomes more interesting. Hobbies are divideded into four large classes: doing things, making things, collecting things, and learning things. The most popular of all hobby groups is doing things. It includes a wide varietynof activities, everything from gardening to travelling and from chess to volleyball. Gardening is one of the oldest of man s hobbies. It is a well-known fact that the English are very fond of gardening and growing flovers, especially roses. Both grown-ups and children are fond of playing differet computer games. This is a relatively new hobby but it is becoming more and more popular. Making things includes drawing, painting, making sculpture, designing costumes, handicrafts. Two of the most famous hobby painters were President Eisenhower ahd Sir Winston Churchill.

Лучший ответ по мнению автора

Хобби отличаются подобно тому, как разнятся между собой вкусы. Если вы выбрали хобби по своему характеру и вкусу, вы везунчик, потому как ваша жизнь становится более интересной. Хобби подразделяются на четыре больших класса: занятия какими-то видами деятельности, изготовление чего-либо собственными руками, коллекционирование каких-либо вещей и изучение чего-либо.
Самым популярным из всех перечисленных групп хобби является занятие чем-либо. Оно включает в себя многообразие видов деятельности, начиная садоводством заканчивая путешествиями, от шахмат и до волейбола.
Садоводство является одним из древнейших хобби человека. Известный факт, что англичане очень увлечены садоводством и выращиванием цветов, особенно роз. Как взрослые так и дети любят играть в разные компьютерные игры. Это относительно новое хобби, но оно становится все более и более популярным.
Создание вещей своими руками включает в себя рисование, живопись, скульптуру, дизайн одежды, какие-то поделки. К двум самым известным любителям рисовать относят президента Эйзенхауэра и Сэра Уинстона Черчилля.

Вопросы:

1. How many classes are hobbies devided into?
2. What is the most popular hobby?
3. What is the oldest of man's hobbies?
4. What kind of hobby is becoming more and more popular?
5. What two of the most famous hobby painters do you know?