Перепишите предложения и переведите их, обращая внимание на разные значения слов it,that, one. It is evident that ecological problems can be solved... - вопрос №1380605

only on the global scale. One must realize that increasing number of cars result in the increase of air pollution. «Travels for Peace and Nature» is the name of the public movement that appeared in Russia some years ago. The problems of rains, global warming, air and water pollution are the most important ones nowadays.

Лучший ответ по мнению автора

Здравствуйте, Анастасия!

It is evident that ecological problems can be solved only on the global scale. One must realize that increasing number of cars result in the increase of air pollution. «Travels for Peace and Nature» is the name of the public movement that appeared in Russia some years ago. The problems of rains, global warming, air and water pollution are the most important ones nowadays. Очевидно, что экологические проблемы могут быть решены только на глобальном уровне. Следует понимать, что растущее количество автомобилей приводит к всё большему загрязнению воздуха. «Туризм в защиту мира и природы» — название общественного движения, которое возникло в России несколько лет назад. Проблемы дождей, глобальное потепление, загрязнение воздуха и воды оказываются наиболее важными на сегодняшний день.