Здравствуйте! Помогите, пожалуйста, с заданием по английскому: Раскройте скобки, употребляя глаголы в Present Perfect или Past Simple и переведите предложения. 1.... - вопрос №1436076

We (to go) to the country yesterday, but the rain (to spoil) all the pleasure. 2. My watch was going in the morning, but now it (to stop). 3. The lecture (not yet to begin) and the students are talking in the classroom. 4. She just (to go) out. 5. She (to leave) the room a moment ago. 6. We (not yet to solve) the problem.

Лучший ответ по мнению автора

1. We went to the country yesterday, but the rain has spoiled all the pleasure. (Вчера мы поехали за город, но дождь испортил всё удовольствие.)

2. My watch was going in the morning, but now it has stopped. (Утром мои часы ходили, а сейчас встали.)

3. The lecturehas not yet begun and the students are talking in the classroom. (Лекция еще не началась, и студенты разговаривают в аудитории.

4. She has just gone out. (Она только что вышла.)

5. She left the room a moment ago. (Она покинула комнату минуту назад.)

6. We haven't yet solved the problem. (Мы еще не решили эту задачу.)