Здравствуйте! Помогите, пожалуйста, с заданием: Раскройте скобки, употребляя глаголы в Past Simple или Past Perfect и переведите предложения. 1. By... - вопрос №1436091

the time the (to reach) the city, he (to make) friends with many passengers. 2. When his uncle (to leave), he (to hurry) to the station to book a ticket. 3. She (to think) that Gert and Lanny (to quarrel). 4. By the time we(to come) to see him, he (to return) home. 5. During the holidays my friend (to visit) the village where he (to live) in his chidhood. 6. When they (to enter) the hall, the perfomance aiready (to begin).

Лучший ответ по мнению автора

1. By the time the train reached the city, he had made friends with many passengers. (К тому моменту, как поезд прибыл в город, он успел подружиться со многими пассажирами.)

2. When his uncle left, he hurried to the station to book a ticket. (Когда дядя уехал, он поспешил на вокзал, чтобы забронировать билет.)

3. She thought that Gert and Lanny had quarrelled(Она подумала, что Герт и Лэнни поссорились.)

4. By the time we came to see him, he had returned home. (К тому времени, как мы пришли повидать его, он вернулся домой.)

5. During the holidays my friend visited the village where he lived in his chidhood. (Во время каникул мой друг посетил деревню, где жил, когда был ребёнком.)

6. When they entered the hall, the perfomance had already begun. (Когда они вошли в зал, представление уже началось.)