Здравствуйте! Помогите, пожалуйста с заданием по английскому: Раскройте скобки, поставьте глагол в нужную форму Present Indefinite. Переведите предложения на...... - вопрос №1436377

русский язык. 1. He...to Moscow once a week. (drive). 2. In the film he...the central character of David Copperfield. (plays). 3. She...a very good sister. (be). We...her. (love). 4. The children...a lot of ice-cream. (eat). 5. Babies normally...weight in the beginning. (lose).

Лучший ответ по мнению автора

1. He drives to Moscow once a week. (Раз в неделю он ездит в Москву.)
2. In the film he plays the central character of David Copperfield. (В этом фильме он играет главного героя — Дэвида Коперфилда.)
3. She is a very good sister. We love her. (Она очень хорошая сестра. Мы её любим.)
4. The children eat a lot of ice-cream. (Эти дети едят много мороженого.)
5. Babies normally lose weight in the beginning. (Как правило, в самом начале дети теряют в весе.)