Нужно перевести текст с английского на русский - вопрос №1685806

Corporations need financing for the purchase of assets and the payment of expenses.

The corporations can issue shares in exchange for money or property. Sometimes it is called as equity funding. The holders of the shares form the ownership of the company. Each share is represented by a stock certificate, which is negotiable. It means that one can buy and sell it. The value of a share is determined by, the net assets divided by the total number of shares outstanding. The value of the share also depends on the success of the company. The greater the success, the more value the shares have.

A corporation can also get capital by borrowing. It is called debt funding. If a corporation borrows money, they give notes of bonds. They are also negotiable. But the interest has to be paid out whether business is profitable or not.

When running the corporation, management must consider both the outflow and inflow of capital.

Ответы

Корпорациинуждаются в финансированиидля приобретенияимуществаиоплаты расходов. Корпорациимогутвыпускать акциивобмен наденьгиилиимущество. Иногда это еще называютдолевогофинансирования. Держателиакцийформысобственности компании. Каждая акцияпредставленаналичиисертификата, который является предметом переговоров. Это означает, чтоможнокупитьипродать.Стоимость акцииопределяется, чистых активов, деленная наобщее числоакций в обращении. Стоимость долитакжезависит успехкомпании. Чем большеуспех, тем большестоимостьакции. Корпорация можеттакжеполучитькапиталпутемзаимствований. Этоназываетсядолговое финансирование. Если корпорациязанимает деньги, они даютнотыоблигаций. Онитакже являютсяпредметом переговоров. Но проценты должныбытьвыплаченылибизнесприбыльнымили нет. При работевкорпорации, руководство должнорассматриватькакоттокипритоккапитала.