Помогите, пожалуйста! Не могу перевести предложения,и никто помочь не может. He'd made his bed after all. Речи о кроватях не ведётся. - вопрос №1697499

словарях.переводчиках информации тоже нет. в тексте так выглядит: Thankfully, the ludicrous assault charges had been dropped before they'd ever gone anywhere. Prof had somehow gotten wind of them, and despite being recently retired, his old mentor had been able to call in a few favours to ensure the charges disappeared. That had only added to his humiliation though, and with his pride wounded he'd made no attempt to renew his friendship with Prof. He'd made his bed after all.

Ответы

He'd made his bed after all — Как-никак, он сам стал причиной своих собственных несчастий.