1. В России государство выплачивает гражданам социальные выплаты. Какие категории граждан получают социальные выплаты? Найдите эквиваленты. In - вопрос №1957347

Russia social benefits are paid to a) elderly people _________________ b) people who are not able to work ____________________ c) wives and husbands whose spouses died ____________________ d) people who retired _____

Ответы

a)senior;aged
b)disabled
c)widow(вдова),widower(вдовец)
d)unemployed(безработный);superannuated(вышедший на пенсию)