Помогите, пожалуйста,превратить в страдательный залог. Somebody told the mother about the loss. Somebody has switched off the TV. Somebody is reading the story to the boy. - вопрос №2181909

Ответы

The mother was told about the loss.
The TV has been switched off.
The story is being read to the boy.
Если нужно по условиям задания, то в конце можно добавить by somebody, но сам страдательный залог этого уточнения не требует.
Всего наилучшего!