. Поставьте данные слова в правильном порядке так, чтобы получилось предложение. - вопрос №2444955

1.Furnace, at, plant, our, most, the, is, powerful. 2.Abroad,materials, raw, exported, from, are. 3. Polluted, toxic, atmosphere, city, many, the, of, gases, our, is, by.

Ответы

1. Furnace is the most powerful at our plant.
2. Raw materials are exported from abroad.
3. The atmosphere of our city is polluted by many toxic gases.