англ - вопрос №255259

пожалуйста… хочу сверится

Лучший ответ по мнению автора

1. My sister can/is able to speak German.

2. May I look at your photo?

3. Can you show me your photo?

4. He can't be forty, he looks much younger.

5. He can't forget to come. He must be very busy.

6. We may go to the country if the weather is fine.

7. If my sister doesn't buy coffee for me, I'll have to go to the shop myself.

Оцените, пожалуйста, ответ! Удачи!

Лучший ответ по мнению автора

Другие ответы

My sister can speak German. 2.May I look at your photo? 3. Can you show me your photo? 4.It can not be, that he is 40: he looks rather younger. 5.It can not be, that he forgot to come. He might be very busy. 6.May be we'll go to the country, if the weather is fine.7.If my sister doesn't buy coffee for me, I will have to go to the shop by myself.

Оцените, пожалуйста))

в пункте 6 лучше сказать We might go… более современная версия, но если нет в приведенных глаголах, тогда лепите may

во втором пункте лучше сказать can -более современный вариант, хотя may более polite

Да, и слово свериться пишется с мягким знаком. Будьте внимательны и в родном языке.