Помогите с заданием по английскому. Нужно вставить в пропуски слова и объяснить почему туда нужно вставить именно эти. - вопрос №3104386

Put the verbs into the correct future form. И напишите почему именно эти слова 1. I ...(take) a plane to St Petersburg tomorrow morning/ 2. Look! He's too tired to continue. He ...(lose). 3. Sit down and I ...(get) you a drink. 4. I'm sure she ...(be) home soon. 5. How that I have enough money, I ...(buy) some new DVDs.

Ответы

Там где используется I и We пишется shall, там где  he, she, you, they пишется will.  Например 1. I shall take a plane....2. Look! He’s too tired to continue. He will lose. Итд. Надеюсь помогло:)