Дополните предложения грамматической конструкцией didn’t need to/didn’t have to или needn’t have и подходящей формой глагола в скобках. - вопрос №4221059

  1. You really shouldn’t poke your nose into her affairs; you ___________ (tell) her about her husband’s betrayal.
  2. I really like your cooking but you ___________ (serve) me so many dishes. I’m full up and can’t have any more bites.
  3. We had everything we needed so we ___________ (go) shopping.
  4. You cannot use your notes during the test. You ___________ (bring) them.
  5. She ___________ (finish) her work so I’m sure she has already gone home.
  6. My sister is an edgy fellow but she really ___________ (cancel) our order after an hour of waiting.
  7. ‘I don’t know why she prepared so many dishes for dinner.’
    ‘She ___________ (cook) for all of us.’
  8. I ___________ (go) to work today but I went as I knew they were really busy on this new contract.
Вопрос задан анонимно
1 ответ

Ответы

Рада вам помочь, просьба писать ЛС.