Помогите стедентке заочнице!!! Определить время глаголов в следующих предложениях: - вопрос №597616

1)She has

never been to London.

2)
Yesterday it was very cold.

3) I'm
sorry, but I can't help you.

4) There is
a new metro station near our house.

5) Where
did you learn English?

6) The
train leaves at 9.30.

7) Does it
often rain here in summer?

8) They
have been watching TV since o' clock.

Большое спасибо за помощь.

Лучший ответ по мнению автора

1. Present Perfect Tense; 2. Past Simple Tense; 3. Present Simple Tense; 4. Present Simple Tense; 5. Past Simple Tense; 6. Present Simple Tense; 7. Present Simple Tense; 8. Present Perfect Continuous Tense;

Оставьте свой отзыв и оцените ответ, пожалуйста!