Помогите пожалуйста перевести вопросы на английский! - вопрос №607071

1)Что производит тяжелая промышленность Украины?2)Какие товары широкого потребления производятся в Украине?3)Что выращивают фермеры для продажи на рынке?4)Какие основные аэропорты Украины?5)Сколько электроэнергии производят АЭС в Украине?6)Назовите основные отрасли сферы услуг в Украине?7)Назовите основных торговых партнеров Украины?8)Какую продукцию импортирует Украина?

Лучший ответ по мнению автора

1) What does the heavy industry of Ukraine produce? 2) What consumer goods are made in Ukraine? 3) What do farmers grow up for sale in the market? 4) What are the main airports of Ukraine? 5) How many electric power do the NPP make in Ukraine? 6) Name the basic fields of services in Ukraine? 7)Name the basic trading partners of Ukraine? 8) What production is imported by Ukraine?

Лучший ответ по мнению автора

Другие ответы

1) What does the heavy industry of Ukraine make? 2) What consumer goods are made in Ukraine? 3) What farmers for sale in the market grow up? 4) What basic airports of Ukraine? 5) How many the electric power make the NPP in Ukraine? 6) Name the basic branches of area of services in Ukraine? 7)Name the basic trading partners of Ukraine? 8) What production is imported by Ukraine?