НУЖНА ПОМОЩЬ! - вопрос №773758

ПОМОГИТЕ! Put each verb in brackets into a suitable past tense. Bill 1………. (work) in a factory, and 2………… (come) home at half-past six every evening. He 3………. (come) home early last Friday, and he 4………… (be) very angry. He 5………. (shut) the door, 6………… (go) into the living-room and 7………. (sit) down. His wife 8……… (be) in the kitchen.She 9………. (come) up to her husband and 10……… (look) at him for a few seconds. Then she 11 ………. (ask): “Why are you angry, Bill?” “Bus tickets 12…………. (cost) three pence last week, but now they cost two pence,” he 13………. (say). “But that isn’t bad, Bill,” his wife 14 ……… (say). “It’s good. Going by bus is cheaper now.” “Yes, it is,” Bill 15………. (say), “but I always walk to work in the mornings, and I walk home in the evenings. Last week I 16………. (save) six pence every day, but now I save only four pence.”

Лучший ответ по мнению автора

1. Works 2. Comes 3. Came 4. Was 5. Shut 6. Went 7. Sat down 8. Was 9. Came up 10. Looked 11. Asked 12. Costed 13. Said 14. Said 15. Said 16. Saved
Лучший ответ по мнению автора

Другие ответы

Gap 12. Глагол cost неправильный. Остается неизменным  во всех трех формах.

Точно, извините, IPad у меня вечно исправляет не там, где надо. Конечно же cost остается неизменным во всех трех формах, как к примеру, put, set, let.