Выписать сказуемое и определить его... - вопрос №807214

Выписать сказуемое и определить его видо-временную форму. That consignment of coffee was imported from Brazil. The temperature of water is raised by heating. They are discussing the news to be published in tomorrows issue. This scientist's question will be answered at once. I wasn't told that George was ill.

Лучший ответ по мнению автора

That consignment of coffee was imported from Brazil. (Past Simple Passive — прошедшее простое время, пассивный залог) The temperature of water is raised by heating. (Present Simple Passive — настоящее простое время, пассивный залог) They are discussing the news to be published in tomorrows issue. ( Present Continuous Active — настоящее продолженное время, активный залог) This scientist's question will be answered ( Future Sipmle Passive — будущее простое время, пассивный залог) at once. I wasn't told that George was ill. (Past Simple Passive — прошедшее простое время, пассивный залог)