Переведите, пожалуйста, текст. - вопрос №869418

You are just one of 6,000 million people, who live on our Earth. So can your actions really make a difference to its future? The answer is yes, they certainly can. Because if you try to live in a way that will save the world rather than destroy it, you won`t be alone. Your example will encourage your friends andfamilyto do the same. Then they will tell their friends and families about helping to care for the environment.

Here are some ways in which you, your friends and your family can begin trying to save the Earth right now.

1. Try not to waste energy. 2. Keep yourself informed about environmental problems. 3. Before you throw anything away, stop and think. Might someone else have a use for it? 4. Take as much rubbish as you can to local recycling centres. 5. If you have a choice avoid buying packaged goods. 6. Don`t waste paper. 7. Before you buy anything, ask yourself if you really need it. 8. Walk or cycle whenever possible. 9. Never drop litter. 10. Help to clean up your local environment. 11. Try to reduce noise pollution. 12. Put out food for wild animals in winter.

Here are several points towards saving the Earth. It won`t always be easy to follow them. Your friends and family may not always agree with you. And if you can manage to carry out at least some of them, you will know that youare contributing towards saving the Earth.

Лучший ответ по мнению автора

Вы просто один из 6,000 миллионов людей живущих на нашей земле.Поэтому могут ли ваши поступки действительно внести изменения в ее будущее? Конечно да, действительно могут.Потому что если вы стараетесь жить так что бы спасти мир предпочтительнее чем разрушать его вы не будете одиноки.Ваш пример покажет вашим друзьям и семье делать так же.Потом они расскажут своим друзьям и семьям что бы помочь сохранять окружающую среду.                           Здесь некоторые cпособы которыми вы, ваши друзья и ваша семья можете начать сохранять планету ЗЕМЛЯ прямо сейчас.                                                                   1.Старайтесь не тратить энергию в пустую.2.Получайте информацию о проблемах окружающей среды.3.Прежде чем выбросить что нибудь, остановитесь и подумайте.4.Отправляйте весь возможный мусор в центры переработки.5.Если у вас есть выбор не покупайте товары в упаковках.6.Не используйте бумагу в пустую .7.Прежде чем покупать что нибудь спросите себя действительно ли это вам нужно.8.Ходите пешком или едьте на велосипеде когда есть возможность.9.Никогда не бросайте мусор.10.Помогайте убирать вокруг там где вы живете.11.Старайтесь уменьшить любой шум.12.Выкладывай еду для диких животных зимой.                                                                                                 Это несколько пунктов по направлению сохранения ЗЕМЛИ.Не всегда будет легко следовать им.Ваши друзья и семья не всегда могут соглашаться с вами.И если вы сможете выполнять по крайней мере несколько из них вы будете знать что вносите свой вклад для спасения ЗЕМЛИ.