Hello yesterday I got en... - вопрос №913537

Hello .yesterday I got en very specific problem. in my workspace we have 2 kind of computers emachines e725 and lenovo ****… there are 2 OS in each of them win7 and linux (ubuntu 13,04). also we have 2 wifi routers. once I don't know what happened,but all emachines notebooks started not to see our 2 wifi connections… they catchlike 10-15 other wifi-s,but can't see mine...PLease,can u help me,to find-out what's the problem.Thank U a lot. best regards. Avetis

Дополнение автора от 17.01.14 19:18:31

Здравствуйте..  я уже решил проблему… тем кто понел в чем была проблема, скажу что просто надо было войти в роутер и изменить канал  на мануал ...

2 ответа

Лучший ответ по мнению автора

частая прична таких сбоев действительно конфликт каналов, а так же публикации SSID по всем каналам. но установка канала в ручную может сделать ситуацию еще хуже

но если на данный момент у Вас не наблюдается проблем — поздравляю. и удачи ))

Лучший ответ по мнению автора

Другие ответы

sorry. I do not speak English. using electronic transfer. I know that it is considered disrespectful to the other person — a native speaker. however LiveExert — apparently a Russian resource. I am ready to assist you in Russian. also require more detailed information about computers, routers and operating systems

www.liveexpert.ru/help/about#why