6 класс - вопрос №498884

прочитай слова и словосочетания, помещенные в рамке, и скажи что мы можем делать а) в парке, б) в школе. образец: we can run in the park. we can t ride a bike at school. Слова и словосочетания ride a bike ,play football,cook,play the piano,read books,drive a car,play ping-pong,have classes,ride a horse,fly a kite.

Лучший ответ по мнению автора

1) We can ride a bike in the park. We can't ride a bike at school.

2) We can play football in the park. We can't play football at school.

3) We can cook in the park. We can't cook at school.

4) We can play the piano at school. We can't play the piano in the park.

5) We can read books in the park. We can't read book at school.

6) We can drive a car in the park. We can't drive a car at school.

7) We can play ping-pong in the park. We can't play ping-pong at school.

8) We can have classes at school. We can't have classes in the park.

9) We can ride a horse in the park. We can't ride a horse at school.

10) We can fly a kite in the park. We can't fly a kite at school.