Помогите пожалуйста! Поставьте вопросы к выделенным словам - вопрос №522423

Поставьте вопросы к выделенным словам: 1. In the first year the students of pharmacy study chemistry. 2. Our Academy trains specialists in pharmacy. 3. The first transuranium element synthesized was element 93. 4. Mendeleyev had arranged his elements in order of ascending atomic weight. 5. About 20 vitamines are known today. 6. Vitamines participate in metabolism as catalysts.

Дополнение автора от 16.01.13 17:21:23

Дополнила вопрос — выделенные слова эти 1. In the first  2. specialists in pharmacy.  3. element 93. 4. Mendeleyev 5. About 20  6.  participate .

Ответы

а где выделенные слова?