Помогите пожалуйста составить вопросительные предложения - вопрос №800542

  1. The president chooses the ministers and the members of the Cabinet.
  2. The United States of America was founded in 1776.
  3. At present there are fifty states in the United States of America.
  4. Yes, each of fifty states has its own state government, its own police and its own laws.
  5. Generations of immigrants and their children built and developed the country.

Ответы

Не совсем понятен Ваш вопрос. Некоторые из приведенные Вами предложений заставляют думать, что это ответы на заданные вопросы. Вам нужно воспроизвести эти вопросы, так? Или составить любые вопросы к данным предложениям?