Помогите, пожалуйста. (3) Заранее спасибо! Большое спасибо :) - вопрос №951279

Complete the sentences. Use the information from the texts in Ex. 52.

1. The main purpose of the Internet is...

2. With the help of the Internet people can...

3. The Internet gives us the opportunity to...

4. But people should be careful with the information from the Internet because...

5. The virtual world can be dangerous because...

Лучший ответ по мнению автора

Еще раз здравствуйте !

В задании четко указано, что делать его нужно, опираясь на тексты из 52 упражнения. Где они ?