Помогите с заданием. Завершить предложения путем выбора правильной формы в скобках. Complete the conversation by choosing the correct form in brackets (). sarah: ....have you ever been (have you ever - вопрос №1937020

Помогите с заданием. Завершить предложения путем выбора правильной формы в скобках. Complete the conversation by choosing the correct form in brackets ().

sarah: ....have you ever been (have you ever been / did you ever go) to the United states?
jim: yes,...( i`ve been / i went) to California last year.
sarah: ....( Have you liked / did you like) it?
jim: yes,...(l`ve enjoyed / i enjoyed) the trip a lot.
sarah: What… (have you done / did you do) there?
jim:.....(i`ve visited / i visited) i hollywood, disneyland and san Francisco.
… (have you been / did you go) to California, Sarah?
sarah: No, but… ( i`ve booked / booked a holiday ther.
i`ve got my ticket and i`m hoing next week!

Лучший ответ по мнению автора

Здравствуйте!

sarah: ....have you ever been (have you ever been / did you ever go) to the United states?jim: yes, i`ve been  to California last year.sarah:   Did you like it?jim: yes, i enjoyed the trip a lot.sarah: What  did you do there?jim: i visited hollywood, disneyland and san Francisco.… have you been to California, Sarah?sarah: No, but i`ve booked a holiday ther.i`ve got my ticket and i`m hoing next week!