. Перекладіть речення, використовуючи різні типи умовних речень. 1. Якщо ти не замовив квитки ще день тому, містер Сміт повинен буде їхати машиною. 2. Нам буде шкода, якщо товари прибудуть з затримкою - вопрос №2288753

Ответы

1. Because of your not having booked tickets  the day before mister Smith will have to go by car. You have not booked tickets the day before that's why mister Smith must go by car.

2. We shall pity the goods to be arrived with delay. It will be a pity for us if the goods is arrived with delay.