Переведите пожалуйста. - вопрос №2325959

Зрение — один из самых ценных даров природы человечеству. А врачи, которые возвращают зрение, поистине, возвращают людям саму жизнь. Святослав Фёдоров — знаменитый хирург офтальмолог — вернул к жизни десятки тысяч глаз.

Святослав Фёдоров был человеком трудной судьбы. Его отец был объявлен врагом народа, а с таким пятном в биографии в советском государстве было очень трудно добиться успеха. Но Святослав всегда считал, что не важно, кем тебя считают, важно, кто ты есть на самом деле.

Во время Отечественной войны Фёдоров потерял ступню. Долгое время Святослав провёл в госпитале, что по сути и определило его судьбу. Он видел мучения раненых солдат и то, что медицина зачастую бессильна облегчить их страдания. Он решил стать врачом.

Фёдоров подарил миру искусственный хрусталик. Он стал проводить операции по коррекции зрения методом кератотомии, первым в стране стал использовать донорскую роговицу, разработал метод непроникающей хирургии глаукомы, одним из первых начал внедрять операции при помощи лазеров. По его методу было сделано более 3 млн.операций. Но самое удивительное, что начиналось всё это с работы в подвале, а за первую операцию его вообще уволили из больницы.

Так преодолевая любые преграды, Святослав Фёдоров упорно добивался самых высоких целей. Фёдоров как-то сказал: «Человек, если захочет, может добиться всего, что возможно в этой Вселенной. Для этого надо невероятно хотеть. Невероятно стремиться к цели».

Лучший ответ по мнению автора

The vision is one of the most valuable gifts of nature given to mankind.
And physicians that restore vision really return people to life.
Svyatoslav Fyodorov a famous surgeon ophthalmologist brought tens of thousands eyes to life.

Svyatoslav Fyodorov was a man of a hard destiny. His father was convicted as a public enemy therefore it was very difficult for him to succceed  in the Soviet Union on that days having such a stain on the biography.
But Svyatoslav always believed to be not important thing how you treated were he believed to be the main thing  who you indeed were.

During the Great Patriotic war Fyodorov lost one of his feet. For a long time he had  spent at the hospital, and that fact determined his further fate.He saw toments of the wounded soldiers and realized that in most cases the medicine could do nothing for healing their sufferings. Then he decided to be a doctor.

Fyodorov presents to the world artificial lens. He began doing operatons on correction of vision with the  keratotomy method, he was one of the first to become using of a donor cornea, worked out the method of nonpenetrating surgery of glaucoma, was one of the first to apply lasers in his operations. 3 millions of operations had been made by his method. But so amazing thing was that he began to make operations in the cellar of the hospital, and after having made his first operation he was fired from the clinic.

So, getting over any obstacles Svyatoslav Fyodorov was obtaining the highest goals. Once Fyodorov said: «A Human being can reach any possible  thing in the Universe that he would like to do. But for this he must have got an unbelieveble wish. The wish to reach his goals.»