Напишите транскрипцию следующих слов: 1. Prescribe doses, beggar, votary. 2. Blanket, nicety, lever, shelter, fumble. 3. Fuzzy, license, shallow,... - вопрос №1396192

miller, duly. 4. Duty, kennel, piper, rabbit, rusty. 5. Wistful, rosary, miner, redness. 6. Nectar, phoneme, hollow, flaming, custard. 7. Cute, peptic, intone, plosive, shifty.

Ответы

| prɪˈskraɪb ˈdəʊsɪz | ˈbeɡə | ˈvəʊtəri |
| ˈblæŋkɪt | ˈnaɪsəti | ˈliːvə | ˈʃeltə | ˈfʌmbl̩ |
| ˈfʌzi | ˈlaɪsns | ˈʃæləʊ || ˈmɪlə | ˈdjuːli |
| ˈdjuːti | ˈkenl̩ | ˈpaɪpə | ˈræbɪt | ˈrʌsti |
| ˈwɪstfəl | ˈrəʊzəri | ˈmaɪnə | ˈrednɪs |
| ˈnektə | ˈfəʊniːm | ˈhɒləʊ | ˈfleɪmɪŋ | ˈkʌstəd |
| kjuːt | ˈpeptɪk | ɪnˈtəʊn | ˈpləʊsɪv | ˈʃɪfti |