Больной Б., 58 лет, обратился к врачу поликлиники с жалобами на сильные боли в верхней половине живота на протяжении 2 нед, уменьшающиеся после - вопрос №3816988

food intake, night pains, nausea, unstable pressure: increase in blood pressure to 190/110 mm RT. Art. From the history of the disease it is known that for the first time severe pains in the epigastrium appeared 16 years ago, exacerbations annually. A stomach ulcer was first detected 8 years ago, for which he received inpatient treatment for 2 months, was discharged for outpatient treatment with a small ulcer. Inpatient treatment repeatedly. The course of the disease is torpid. Appointed examination: endoscopy: The walls of the esophagus are elastic. The mucous membrane of the distal edema, covered with mucus. The clearance is normal. The esophageal-gastric transition is swollen. The socket of the cardia is somewhat rigid. The stomach is deformed, especially in the proximal region. On the back wall of the stomach, in the proximal section, near the bottom, there are large sizes (at least 1, 5-2 cm) deep defect in the form of a crater with raised edges.At the bottom — necrosis, fibrin. A biopsy was performed, with stiffness, contact bleeding when taking material. The surrounding mucous membrane is infiltrated. The mucous membrane is atrophic. Folds “break” at the defect. The angle of the stomach is differentiated. Peristalsis is traced. The gatekeeper is going through. The duodenal bulb is not deformed. The mucous membrane of the examined sections of the intestine is somewhat swollen. Conclusion Proximal ulcer (posterior wall). Deformation of the stomach. Concomitant atrophic gastritis. Moderately pronounced duodenitis. Biopsy. Cytological examination: revealed the 3rd degree of contamination with bacteria HP. Morphological study: In the sent material a picture of exacerbation of a chronic gastric ulcer. Conclusion: Material taken probably from the bottom and edges of the ulcer. Clinical blood test: Нb 122; er. 3.8; col. pok. 0.96; lake. 7.6; p / poison 3; s / venom 73; e 3; lymph 19; m 2-6; ESR 15. Urinalysis: 1018, acid., Protein — no. glucose — no, ket. body — no, he killed. — no, an epithet. pl. — a bit, lake. — 0-1 in sight. Fecal occult blood test: negative. Biochemical blood test: total bilirubin — 15.63 Umol / L (norm 0.0-24.0), glucose — 5.31 mmol / l (norm 3.89-6.38), AST — 23 UL (norm 0, 0-40.0), ALT — 32 IU / L (norm 0.0-54.0). Task: 1. Formulate a diagnosis. 2. Make a treatment plan. 3.Where should the patient be treated? — 0-1 in sight. Fecal occult blood test: negative. Biochemical blood test: total bilirubin — 15.63 Umol / L (norm 0.0-24.0), glucose — 5.31 mmol / l (norm 3.89-6.38), AST — 23 UL (norm 0, 0-40.0), ALT — 32 IU / L (norm 0.0-54.0). Task: 1. Formulate a diagnosis. 2. Make a treatment plan. 3.Where should the patient be treated? — 0-1 in sight. Fecal occult blood test: negative. Biochemical blood test: total bilirubin — 15.63 Umol / L (norm 0.0-24.0), glucose — 5.31 mmol / l (norm 3.89-6.38), AST — 23 UL (norm 0, 0-40.0), ALT — 32 IU / L (norm 0.0-54.0). Task: 1. Formulate a diagnosis. 2. Make a treatment plan. 3.Where should the patient be treated?
ram
3 ответа

Ответы

Язвенная болезнь желудка. Обострение. Хронический атрофический гастрит, обострение. Дуоденит.
Лечение как стационарное так и амбулаторное (если появились осложнения в виде кровотечения, то только стационарное в экстренном порядке ). Лечение  включает соблюдение общепринятых «режимных» мероприятий и диеты (стол №1)
Лечение включает: Кларитромицин по 500 мг 2 раза в сутки 7 дней до еды, омепразол по 1 капсуле за 30 минут до еды, пробиотики (линекс, аципол). При выраженных болях дротаверин по 40мг. При тошноте метоклопрамид  по 5-10 мг внутрь. После лечния, через неделю после проведенного лечения на контрольное ФГДС с анализом на HP.
Мой подход: срочный переход на глютенфри и веганство. Как все это технологично обустроить -дам несколько консультаций. Это окончательно устранит болезнь и нейтрализует коронавирус. Профилактика онкологии. Ваш рацион продуцируют постоянное воспаление кишечника и вот где то прорвало. Срочно меняйте условия. Лекарства, это просто глушители симптомов. В консультациях дам научное обоснование.
Перечитала, нашла бактерии-хеликобактер пилори. В принципе не буду противоречить себе же. Инфекции лечатся отдельно и я нашла в переводной статье:

Хроническое воздействие глютена на людей с непереносимостью может ослабить способность иммунной системы бороться с инфекцией. Одним из наиболее распространенных видов инфекции в желудочно-кишечном тракте (желудок) является бактерия, называемая Helicobacter pylori (AKA-H. pylori). Эти бактерии могут проникать через слизь желудка и вызывать эрозию слизистой оболочки желудка и двенадцатиперстной кишки, что приводит к образованию язв. Если инфекция сохраняется достаточно долго, это может способствовать развитию диспластических клеток и рака желудка. Общие симптомы инфекции H. pylori:

  • Желудок вздутие живота
  • Изжога или кислотный рефлюкс
  • Тошнота
  • Черный смолистый стул
  • Чрезмерная отрыжка
  • рвота
  • Потеря аппетита

Новое исследование обнаружило еще один потенциально опасный симптом, связанный с инфекцией H. pylori - железодефицитная анемия.  Взрослых с инфекцией, а также с постоянным дефицитом железа лечили. После того, как бактерии были уничтожены, дефицит железа был исправлен у 38% пациентов (уровни железа были скорректированы без добавок).

Алексей Александрович